Scenariuszowi towarzyszy gotowa pomoc dydaktyczna – podkład muzyczny do piosenki „Kolorowa wiosna”. Znajdziesz go TU. Inscenizacja o wiosennej tematyce, która została przygotowana z uwzględnieniem możliwości dzieci 3-, 4-letnich. Scena 7. Na scenę wchodzą Słońce, Wietrzyki i Deszcz. Wypowiadając ostatni wers, Słońce tupie nogą i mówi głośno. Wietrzyki 1 i 2, kiedy wypowiadają swoją rolę, zwracają się twarzą do Słońca. Wietrzyk 2 dmucha i wypowiada swoją rolę głośno, udając groźbę. Deszczyk tupie delikatnie nogami o podłogę. Kwestię wypowiada spokojnie, powoli, melancholijnie. Następnie aktorzy wracają na swoje miejsca. Słońce: Wiosno, Wiosno ukochana, jak dobrze, że zima pożegnana. Teraz ja na niebie rządzę i chmurami rozporządzę. Wietrzyk 1: To nie lato, Słonko drogie. Nie bądź dla nas takie srogie. Pozwól listkom się kołysać i kwiatom powoli rozkwitać. Wietrzyk 2: Nie bądź taki pewny swego, drogi kolego. Kiedy dmuchnę, chuchnę w chmurę, to zrobię w niej dziurę i deszcz poproszę, by pokapał sobie trochę. Deszczyk: Kap, kap, kap, delikatnie w szyby stukam, swego miejsca tutaj szukam. Wiem, że czasem w kość wam daję i że miewam złe zwyczaje. Dziś do przyjaciół Wiosny dołączyłem, by roślinkom milej było. Kiedy kwitną i wzrastają, ludzi urodą zachwycają. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania Your browser does not support the audio element.
Często gdy nachodzi zima poruszamy z dziećmi tematy dotyczące pomocy zwierzętom, które niejednokrotnie w ciężkich, zimowych warunkach muszą zdobywać pożywienie. Poniżej znajdziecie przykładowy scenariusz dotyczący pomocy ptakom, które możecie obserwować podczas zimowych spacerów 🙂 Poniższe zajęcia przeprowadziłam kilka lat temu z moimi maluszkami 🙂 Dodatkowo do zajęć możecie wykorzystać opublikowane przeze mnie na stronie plansze dotyczące pomocy ptakom zimą, które znajdują się TUTAJ, albo plansze przedstawiające różne ptaki, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ 🙂 a jeżeli szukacie plansz z krótkim opisem poszczególnych ptaków to znajdziecie je TUTAJ 🙂 aby przejść do wskazanych materiałów wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis 'TUTAJ’ 🙂 SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV) BLOK TEMATYCZNY: PRZEDSZKOLAK NA MEDAL TEMAT ZAJĘĆ: „Pomagamy ptakom zimą” – rozmowa w oparciu o opowiadanie nauczycielki oraz ilustracje CELE OGÓLNE: Kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt poprzez dokarmianie i dopajanie ptaków w trudnych, zimowych warunkach Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała, Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat ilustracji Doskonalenie umiejętności odtwarzania ruchem sposobu poruszania się zwierząt Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnał Doskonalenie umiejętności odgadywania zagadek słownych i obrazkowych, CELE SZCZEGÓŁOWE: dziecko: Wypowiada się na temat ilustracji Naśladuje ruchem swojego ciała sposób poruszania się zwierząt Dostrzega potrzebę pomagania zwierzętom podczas zimy, orientuje się w schemacie własnego ciała, reaguje na sygnał odgaduje zagadki słowne i obrazkowe METODY: słowne praktycznego działania zabawowa FORMY: zajęcia z całym zespołem ŚRODKI: ilustracje tamburyn kartki zagadki PRZEBIEG ZAJĘĆ: Przywitanie się z dziećmi – zabawa integracyjna Wszyscy są, witam Was. Zaczynamy, już czas. Jestem ja, jesteś Ty RAZ, DWA, TRZY!!! 2. Wprowadzenie do tematu, odgadywanie zagadek słownych, obrazkowych, wykonywanie prostych zadań (odkrywanie poszczególnych fragmentów rysunków). W oczach węgielki Z marchwi nos wielki Na śniegu stoi Ciepła się boi (bałwan) Z lodowych klocków – dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. (igloo) Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki) Gdy spadnie po raz pierwszy, świat robi się bielszy. Wyciągamy narty, sanki, dzieci lepić chcą bałwanki. (śnieg) ZAGADKI OBRAZKOWE: narty, sanki, łyżwy 2. Omówienie co znajduje się na rysunku. 3. Przypomnienie nazw ptaków jakie korzystają w zimie z karmnika – wróbel, sikorka, jemiołuszka, gil. Prezentacja ilustracji z poszczególnymi ptakami. Umieszczenie ptaków na planszy – przeliczenie ich. „Wróbelki” – zabawa ortofoniczna połączona z ruchem ciała – naśladowanie sposobu poruszania się ptaków z równoczesnych wymawianiem ćwir, ćwir… 4. Co ptaki jedzą – prezentacja pokarmów – zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność dokarmiania ptaków zimą. 5. Nasypywanie pokarmu do karmnika za oknem. 6. Zabawa ruchowa przy akompaniamencie tamburyna: „do karmnika”. 7. Zakończenie zajęć – zaproszenie do zabawy. POD POSTEM PODZIELCIE SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI NA PRZEDSTAWIENIE DZIECIOM TEGO TEMATU 🙂 DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂
Temat: Ubieramy z podstawy programowej wychowania 1 p. 1,2, Ob. 3 p. 1,2, Ob. 4 Ob. 5 p. 3,4, Ob. 9 p. 2, Ob. 11 p. 1Cel ogólny;Określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych elementów garderoby, dopasowywanie ich do odpowiedniej części szczegółowe;Dziecko;- Nazywa i wskazuje poszczególne części ciała i elementy garderoby, kojarzy je ze sobą (3,4l.)- Porządkuje graficzne części garderoby z odpowiednią częścią ciała. (3,,4l.)- Reaguje na sygnał dźwiękowy (3,4l.)- Orientuje się w schemacie własnego ciała (3,4l.)- Określa charakterystyczne cechy pory roku zimy ( Dobiera się w pary (3,4l.)- Rozpoznaje podstawowe kolory (3,4l.)- Prawidłowo trzyma pędzel (4l.)- Maluje farbami przestrzegając zasad ostrożności (3,4l.)- Rozwiązuje zagadki tekstowe (4l.)- Uczestniczy w zabawach (3l.)Metody- burza mózgów- metoda skojarzeń- opowieść ruchowa- praca z ilustracjąŚrodki dydaktyczne;ilustracja zimy, tamburyno, zagadki, sylwety butów , sylwety strojów, schemat postaci, kontury szalika, czapki, rękawiczek, farby, pędzle, podkładki. Przebieg;1. Burza mózgów „Co to za pora roku” – w oparciu o ilustrację. Nazywanie charakterystycznych dla zimy zjawisk Zabawa „Kolorowe pary butów” Dzieci otrzymują sylwety butów, biegają po sali na znak nauczyciela podniesiony but, muszą odszukać osobę mającą but w takim samym kolorze jak Rozwiązywanie zagadek; Miewa daszek z przodu, chociaż to nie przed słońcem i chłodem włożona na głowę. (czapka) Z grubego, futra czy kożucha, Ma rękawy, kołnierz, może też mieć nas przed zimną porą, wichrem i śnieżycą (kurtka, palto) Na szyję włożony, na drutach zrobiony. Chroni przed grypą, a także przed chrypą. (szalik) W czasie mroźnej zimy ręce wam chronimy. (rękawiczki) Małe, średnie i duże, lubią piesze podróże. Chronią moje stopy w mroźne dni lub słoty. (buty) Rozmowa nt części garderoby i części ciała na jakie je Zabawa ruchowa Spacer przez zaspy śniegu. Dzieci naśladują ruchem ubieranie się na spacer następnie maszerują w rytm grającego tamburyna, gdy tamburyno przestaje wydawać dźwięki ich zadaniem jest stanąć Zabawa dydaktyczna „Ubieramy dziewczynkę na zimowy spacer” Zadaniem dzieci jest wybranie odpowiedniej garderoby dla dziewczynki na zimowy spacer (wykorzystanie postaci wyciętej z papieru i papierowych ubrań.) 6. Zabawa Ubrania Dzieci mają za zadanie skojarzyć ilustrację przedstawiającą czapkę, rękawiczki, szalik i buty z odpowiednią częścią ciała. Nauczyciel pokazuje ilustrację a dzieci dotykają odpowiedniej części Praca plastyczna Przypomnienie zasad ostrożności w trakcie malowania farbami. Dzieci otrzymują sylwety czapki, szalika (3l.) rękawiczek (4l.) ich zadaniem jest pomalowanie w dowolny sposób.0KKvCV4.